Víte, jak si vybrat vhodné boty na motorku?

Pokud jezdíte na motorce, jistě víte, že nohy jsou nejblíže silnici. Kromě toho nesou váhu vašeho těla a během jízdy kontrolují váhu motocyklu vždy, když zastavíte. Možná si ani neuvědomujete, že kotníky i chodidla jsou velmi křehké. Je tedy důležité vybrat takovou obuv, která je během jízdy dokonale ochrání. Ne vždy stačí kotníkové boty na motorku. Podle jakých kritérií je vhodné obuv vybírat?

Styl jízdy

Při výběru bot je dobré si uvědomit, na jaké motorce jezdíte. Jiná obuv je vhodná pro jízdu terénem, pro výlety na motorce cestovní a jiná pro popojíždění po městě.

  • Obuv motokrosová

Je vhodná pro jízdu terénem, odolává různým elementům a poskytuje nohám maximální ochranu. Musí je ochránit během pádu z několika metrů nebo třeba při hromadné srážce. Jedná se o specifický druh obuvi, pro jejíž výrobu se využívá kůže, polyuretan a guma.

  • Obuv sportovní

Je to obuv, která zajistí bezpečnost pro vaše nohy. Disponuje celou řadou ochranných prvků a je navržená tak, aby odolávala vysokým nárazům. Její konstrukce je lehčí, je u ní zajištěna dobrá ventilace, která brání nadbytečnému pocení.

  • Obuv cestovní

Tato obuv je určena pro dlouhodobé nošení, díky čemuž se výroba zaměřuje nejen na komfort, ale i ergonometrii, voděodolnost a dokonalou ochranu nohy.

Výše ochrany

Některé způsoby jízdy jsou více agresivní, tudíž vyžadují maximální ochranu i pro nohy. Boty určené pro tyto styly jízdy v sobě mají zabudovanou celou řadu ochranných prvků na místech, která jsou nejvíce zranitelná. Patří mezi ně chodidla, kotníky a holeně.

Konstrukce obuvi

Prvořadé hledisko je použitý materiál. Rozdíly jsou i mezi švy lepenými a šitými. Ideální jsou švy minimálně dvojité, lépe trojité. V případě dlouhých jízd či jízd za různého počasí by měly být boty voděodolné. Důležitý je i typ zapínání. Záleží na vás, jaký druh preferujete – šněrování, suché zipy, zipy klasické, přezky nebo kombinaci několika druhů.