Kam za turistikou a poznáním v létě? Přece na sever!

Představa nesnesitelných veder, přeplněných pláží a neutuchajícího ruchu jižních letních resortů vás letos neláká? Změňte směr a vyrazte s rodinou na sever. Čekají vás zcela odlišné zážitky při turistice nebo táboření, navíc příjemné klima, krásná a čistá příroda, rybí kuchyně a hlavně božský klid drsného severu!

Naprostá volnost pohybu

Chcete popojíždět z místa na místo a toulat se krajinou? Chodit v lesích nebo po horách, postavit stan a tábořit? Užít si klid a ticho, nechat odpočinout mysl, volně dýchat? Švédsko je pro takový plán jako stvořené. Autem se dostanete do Švédska trajektem a v rámci zásady zvané allemansrätten se můžete po zemi volně pohybovat, kdekoli kempovat, trhat lesní plody nebo podnikat túry v horách. Stačí se slušně chovat, nepřibližovat se blíže než 150 m k obydlím a neohrožovat divoká zvířata. Jisté výjimky platí v národních parcích a chráněných oblastech, například v době hnízdění ptáků.

Nespočet národních parků

Při plánování cesty do Švédska si neopomeňte kromě rezervace trajektu přidat do itineráře cesty návštěvu některého z 29 švédských národních parků. Prvních 9 národních parků bylo vyhlášeno švédským parlamentem již roku 1909 a Švédové jsou na své přírodní bohatství patřičně hrdí. Však také kromě národních parků je ve Švédsku více než 3000 přírodních rezervací a chráněných oblastí. Rozhodně je nač se těšit. Krásná, ač někdy hodně drsná příroda vás jistojistě uhrane.

Ryby, ryby a zase ryby

Kromě toulek přírodou a volného táboření je možné ve Švédsku v některých oblastech i volně rybařit. Povětšinou se jedná o rybaření ve velkých jezerech nebo na pobřeží, v ostatních revírech jsou nutné místní povolenky. S rybami na jakýkoli způsob se ale setkáte v celé oblasti, nejen ve Švédsku. Třeba v Norsku dokonce postavili milovníkům ryb a mořských plodů první podmořskou restauraci, kterou můžete vyzkoušet i vy. Stačí nastartovat auto a vyrazit trajektem do Skandinávie.