Hurikán, tajfun nebo cyklóna?

Hurikán (tropická cyklóna) je obrovská bouře, kterou doprovází prudký déšť a vichřice. Nejčastěji ohrožuje obyvatele přímořských oblastí. Ruku v ruce s ním se objevují obrovské příbojové vlny, tornáda a záplavy.

Slovo hurikán má svůj původ v mayské kultuře, v jejíž mytologii byl Huracan bůh větru, bouří a ohně.

V různých oblastech světa nese také různý název. V Indii a Austrálii se můžeme setkat s pojmem cyklóna, v oblasti Atlantského oceánu je to hurikán a v jihovýchodní Asii pak nese název tajfun.

Kdy hurikán vzniká?

Hnací silou je teplý vzduch nad prohřátým mořem. Proto se s hurikánem můžeme setkat v tropických oblastech. Teplota oceánu je zde minimálně 26ºC a to nejméně 50 metrů pod hladinou. Další důležitou podmínkou je vítr. Jakmile vane nad hladinou moře, voda se vypařuje a stoupá. Vodní pára se ochlazuje a kondenzuje se do velkých kapek. Ty pak vytvářejí velká oblaka.

Nejčastější oblasti hurikánů

Hurikán se může objevit téměř kdekoli, ale vzhledem k tomu, že potřebuje teplejší vody, nejčastějšími místy, kde se s ním můžeme setkat, jsou Karibik, střední Amerika nebo jih a východ USA. Hurikány se však objevily také v Nové Anglii, Kanadě, Portugalsku, na Azorských ostrovech, ve Španělsku nebo v Jižní Americe.