Pravidla pro převoz dětí v autech a dodávkách

půjčovna dodávek

Ačkoliv jsme se dříve mohli setkávat s věkovou hranicí, která vymezovala dobu, do níž musí být dítě přepravováno v autosedačkách, v současnosti jsou vymezujícím kritériem tělesná hmotnost 36 kg a výška 150 cm. Půjčovna dodávek Praha a půjčovna dodávek Brno se pro vás rozhodli zjistit, jaká pravidla pro převoz dětí v autosedačkách v současnosti platí.

Rozhoduje váha a výška dítěte

Ačkoliv dříve hranici pro používání autosedačky vymezoval věk, v současnost se bere ohled na váhu a výšku dítěte. Pokud toto nařízení porušíte, bude vám hrozit odpovídající postih. I zde jsou však výjimky. Například u vozidel taxi služby v rámci obce není třeba při přepravě dítěte autosedačku využít. U vozidel, která bezpečnostní pásy vzhledem k roku výroby nemají, děti do tří let jezdit nesmějí vůbec, starší děti pak výhradně na zadním sedadle. V tomto případě vám ale půjčovna dodávek Brno a půjčovna dodávek Praha převoz dětí nedoporučuje.

Dítě na předním sedadle

Od roku 2006 je povoleno používat při převozu dětí i přední sedadlo – přesněji sedadlo spolujezdce. Je však nutno zmínit, že se společnost, rodiče, ale i policie ve svých názorech různí. Na druhou stranu – pokud matka převáží malé dítě v autosedačce, vždy mu věnuje alespoň nějakou pozornost. A určitě je bezpečnější, aby měla dítě vedle sebe, než aby se za ním nebezpečně otáčela dozadu a ohrožovala tím nejen sebe a dítě, ale i svoje okolí. A jaká pravidla pro tento způsob přepravy platí? Půjčovna dodávek Praha a půjčovna dodávek Brno to zjistili za vás.

K tomu, abyste mohli dítě přepravovat na předním sedadle, musí dítě sedět v odpovídající autosedačce. V případě, že je dětská autosedačka umístěna proti směru jízdy (typicky vajíčko), musí být vypnutý čelní airbag. V případě, že dítě převážíte v autosedačce ve směru jízdy, zůstává airbag zapnutý, sedadlo však posuneme co nejvíce dozadu.

Půjčovna dodávek Praha a půjčovna dodávek Brno radí: I když máte možnost přepravovat své dítě na předním sedadle, nejbezpečnější to pro něj bude na sedadle zadním.

Hodně autosedaček, ale málo místa?

V případě, že před sebou máte úkol spočívající v převozu tří dětí, které musí být navíc všechny umístěny v autosedačce, máte již dopředu jisté, že všechny tři autosedačky na zadní sedadla neumístíte. Pokud tedy nejedete v opravdu velkém vozidle. K řešení máte dvě možností. Buď bude jedno dítě i s autosedačkou na předním sedadle, nebo jedno dítě starší tří let posadíte na zadní sedadlo bez autosedačky – a to na prostřední sedadlo. Vždy se tento problém snažte řešit jinak. Dodávky od půjčovny dodávek Praha a půjčovny dodávek Brno jsou prostorné, takže do nich autosedačky umístíte bez potíží.