Vysokohorská turistika je oblíbenou kratochvílí více i méně zkušených turistů a sportovců. Pro všechny však platí určitá pravidla a doporučení, která si je třeba promyslet už před cestou. Jak se lze na horský výšlap připravit, co mít s sebou a jak se na horách chovat?
Naplánování trasy a záchytných bodů je důležité
Pro vysokohorskou turistiku už je rozhodně třeba lepší fyzická kondice. A tím nejsou myšleny dvoutisícovky, na které se dostanete lanovkou a pak se projdete po hřebeni. Jsou tím myšleny opravdové výstupy, které mohou trvat několik hodin i dní.
Tyto výstupy mohou zahrnovat klasické přechody hor a horských průsmyků i lezecké výkony s cepíny a dalším vybavením. Jelikož v Čechách tyto možnosti tolik nejsou, tak nejčastěji probíhá vysokohorská turistika v zahraničí.
Kromě tréninku je tedy třeba zajistit i vhodné cestovní pojištění zahrnující právě tento typ aktivit (vysokohorská turistika se řadí do rizikových či extrémních sportů).
Velkou pozornost věnujte i plánované trase a zvažte své možnosti a eventuality pro případ, že byste tuto trasu přestali zvládat. Zamyslete se nad tím, kde se bude dát přespat, v jakých podmínkách, kde vezmete vodu a kde budou záchytné body pro případy zranění a podobně. Důležitá jsou také telefonní čísla na místní horskou službu i základní zdravotnické vybavení.
Nezapomínejte na důležitá čísla i mapy
Co se týče samotného výstupu, základem jsou dobré boty. Ty by vás neměly zklamat, určitě si proto nejdříve vyzkoušejte a nevyrážejte na túru s úplně novými. Vysokohorská turistika nad 3.500 m n. m může být zrádná i co se týče počasí a je tak třeba být připraven na vše. Nepromokavé a náhradní oblečení by nemělo chybět.
Hodit se bude i klasická mapa. Lidé se dnes spoléhají hlavně na elektroniku, ale ta může snadno selhat. Orientace ve vysokohorském terénu je klíčová.